HDMI - нова ера при интерфейсите
Преди официалната поява на HDMI за осъществяване на висококачествена цифрова видеовръзка между настолното PC (домашната DVD уредба) и монитора (телевизора) съществуваше един утвърдил се с времето стандарт – DVI (Digital Video Interface). На практика основната цел на новия интерфейс е да замени “остарелия” вече DVI стандарт, като освен пренос на висококачествено цифрово видео по един канал от интерфейсния кабел трябва да осъществява и трансфер на аудиопоток по друг канал от същия проводник. Ефектът се изразява в по-голямо качество на излъчваното аудио-видеоизображение и намаляване на броя на необходимите проводници за осъществяване на взаимната връзка между тях.

Въпреки наличието на общи черти между двата стандарта за трансфер на цифрово видео, HDMI има три съществени предимства пред DVI.
На първо място, той поддържа всички съществуващи до момента видеорезолюции (включително тези на HDTV), като в това число влизат и по-голям набор от тепърва разработвани и тествани видеорежими на работа. На практика HDMI може да пренася видеоизображения с приблизително два пъти по-голяма резолюция от висококачествения HDTV стандарт.

Второ, докато DVI осигурява пренос само на цифрово видео по един кабел, HDMI има възможност да пренася и аудио-, и видеоизображение.Трето, но не на последно място, очевидна е разликата в големината на накрайниците - този на HDMI е с далеч по-малки размери от този на DVI.

HDMI позволява да се пренасят както видео със стандартна разделителна способност, така и такова с висока разделителна способност, а също и многоканален звук. HDMI е многовариантен по отношение на стандарта на цифровия сигнал. По този интерфейс може да се предават сигнали от стандартите: ATSC, DVB-T, DVB-S, DVB-C, HD-DVD, BlueRay и др.

При преноса по интерфейса HDMI  на сигналите, те се кодират по метода TMDS (Transition Minimized Differential Signaling), ето линк , на който можете да намерите техническо описание на метода.

Допълнителен плюс към спецификациите на новия стандарт е пълната поддръжка на HDCP (High-Bandwidth Digital Copy Protection) криптиращи алгоритми, разработени от Intel за защита на възпроизвежданото съдържание от HD-DVD носители.

По технически спецификации, HDMI интерфейсът поддържа максимален трансфер от 165 милиона пиксела в секунда. Това означава, че всяко изображение на екрана се формира от определен брой пиксели. По-голяма част от съвременните настолни монитори работят при резолюция на екрана от 1024 х 768. Така във всеки момент изображението върху дисплея ви е съставено от 786 432 пиксела и в зависимост от честотата му електронен лъч регулярно опреснява визуализираната от тях информация (важи за CRT мониторите). Повечето настолни CRT монитори работят при честота около 80 Hz, което означава, че електронният лъч обхожда и опреснява информацията във всички тези пиксели с честота осемдесет пъти в секунда. Като резултат получаваме, че във всяка една секунда през видеошината протичат 62 914 560 пиксела. Прието е броят на пикселите, преминаващи през шината за една секунда, да се означава като честота на трансфер, и се измерва в херцове. В конкретния случай 62 914 560 пиксела означават 62,9 MHz честота на трансфер.

HDMI - (High Definition Multimedia Interface) - е стандарт, поддържан от почти всички производители за видеотехника, за предаване на цифрови аудио и видео. HDMI представлява интерфейс за свързване на източници на цифрови аудио и видео с възпроизвеждащи устройства, като телевизори, приемници, усилватели на звук и други (фиг. 1). Той е предназначен да замени старите аналогови начини за връзка като RF (коаксиален кабел), SCART, VGA, DVI-A и други.

Разработен от Sony, Hitachi, Thomson (RCA), Philips, Matsushita (Panasonic), Toshiba и Silicon Image, High-Definition Multimedia Interface (HDMI) се появи като стандарта за свързване на електронна апаратура за HDTV. Това е първият и напълно цифров интерфейс, които комбинира некомпресирано HD видео, многоканален звук и формат за данни в един цифров интерфейс.
фиг. 1 - Типично приложение на HDMI
HDMI конектор тип B (фиг. 3) има 29 контакта и е обратно съвместим с DVI-D Dual Link. Конекторите от тип В поддържа по-големи честоти на трансфер на писелите (до 330MHz) и позволяват включване към устройства разделителна способност повече от 1080р.
фиг. 2 - HDMI конектор ТИП А
Спецификация: От този линк можете да си изтеглите пълните спецификации на стандарта HDMI 1.1

Канал TMDS

Предаване на видео, звук и служебни сигнали;  Метод на трансфер: В съответствие със спецификацията  DVI 1.0; Type A: раздел Single-Link, Type B: раздел Dual Link;  Честота на трансфер на пикселите на видео компонентата на сигнала: Type A: от 25 МHz до 165 Мhz, Type B: от 25 МHz до 330 МHz;    HDMI има лента на пропускане със широчина от 4,9 до 10,2 Gbit/s;  Тип на кодировката на пикселите: RGB 4:4:4 , YCrCb 4:4:4 (8 битa: 8 битa: 8битa), YCrCb 4:2:2 (12 битa, 6 битa, 6 битa);  Чeстота na дискретизация на звука: 32 кHz, 44,1 кHz, 48 кHz, 88,2 кHz, 96 кHz, 176,4 кHz, 192 кHz;  Брой на звуковите канали:  до 8;  Препоръчителна дължина на кабела
           - оптимална дължина: 4,5 м,
           - максимална дължина 15 метра.
фиг. 3 - HDMI конектор ТИП В
Канал DDC (Display Data Channel)

служи за обратна връзка на източника на сигнала с приемното устройство;  Трансфера на данните се извършва по шина  I2C с честота 100 кHz;  формата на данните е E-EDID по спецификации EIA/CEA-861B и VESA Enhanced EDID (v 1.3).
Pin 1  - TMDS Data2+ 
Pin 2  -  MDS Data2 Shield 
Pin 3  - TMDS Data2– 
Pin 4  - TMDS Data1+ 
Pin 5
  - TMDS Data1 Shield 
Pin 6
  - TMDS Data1– 
Pin 7
  - TMDS Data0+ 
Pin 8
  - TMDS Data0 Shield 
Pin 9
  - TMDS Data0– 
Pin 10
- TMDS Clock+ 
Pin 11
- TMDS Clock Shield 
Pin 12
- TMDS Clock– 
Pin 13
- CEC 
Pin 14
- Reserved (N.C. on device) 
Pin 15
- SCL 
Pin 16
- SDA 
Pin 17
- DDC/CEC Ground 
Pin 18
- +5 V Power 
Pin 19
- Hot Plug Detect
Разположение и описание на пиновете на куплунга на HDMI - тип А
Типове конектори
Съществуват три типа конектори за HDMI: тип А (фиг. 2), тип В (фиг. 3) и mini.

HDMI конектор тип А (фиг. 2)
има 19 контакта и е съвместим със стандартния конектор DVI-D  Single Link, който се използва в повечето съвременни видеокарти и компютърни монитори. Със специален преходник може DVI-D източник на сигнал да се включи към устройство с HDMI вход, а устройства HDMI да се включи към мноитор с DVI-D вход. При последният вариант няма да се предава звук, тъй като DVI-D не поддържа звук. 
Ето накратко "биографията" на стандарта:

HDMI 1.0
Представен през декември 2002 година.
Максималната пропускателна способност на интерфейса е 4,9 Gbits/sec. Поддръжка на видео до 165 Мpixels/sec (1080p60Hz или UXGA) и 8-канален звук (192кHz/24-bits).

HDMI 1.1
Представен през май 2004 година.
Добавена на поддръжка на DVD-Audio.

HDMI 1.2
Представен през август 2005 година.
Добавена е поддръжка на предаване на еднобитов аудиосигнал, такъв като Super Audio CD DSD;
Разрабетен е HDMI-куплунг тип A с пълна поддръжка на всички формати за PC-източници и дисплеи;
Добавена е възможността за PC-източниците да използват цветното пространство RGB при поддръжката на YCbCr CE;

HDMI 1.2a
Представен през декември 2005 година.
Добавена е пълна поддръжка на всички особености и набор от команди на протокола на дистанционното управление CEC (Consumer Electronic Control).

HDMI 1.3
Представен на 22 юни 2006 година.
Увеличена е тактовата честота на синхронизация на интерфейса от 165 до 340 MHz, което позволява да се увеличи и обема на канала за предаване на информацията от 4,95 Gbits/sec до 10,2 Gbits/sec.
Добавена е поддъжка на "Deep color"  (30, 36 или 48-битов цвят, 10, 12 или 16 бита на всеки компонент от RGB) в режим HD, вместо поддръжката само на    24-битов цвят при предишните версии.
Поддържа стандарта за предаване на цвета xvYCC.
Реализирана е автоматична синхронизация на видео- и аудио-сигнала.
Добавена е поддръжка на нови формати за цифров звук като Dolby HD и DTS-HD.
Разработен е и нов мини куплунг за портативни устройства.

Фирми, създатели на HDMI стандарта:
Hitachi, Ltd.
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (Panasonic)
Philips Consumer Electronics International B.V.
Silicon Image, Inc.
Sony Corporation
Thomson, Inc.
Toshiba Corporation
    От всичко написано по-горе става ясно, че съвсем скоро ще отмине времето, когато добре познатите ви S-Video кабели и конектори ще бъдат единственият вариант да гледате филм или нещо друго от компютъра на телевизора. А цифровизирането ще доведе до още едно голямо предимство – много по-високо качество и на видеосигнала, и на звуковия сигнал. Така добрият 20” LCD дисплей, свързан с вашия компютър, със сигурност няма да може да се мери с HDMI базирания ви 42” плазмен телевизор, изграждащ основата на новото ви домашно кино.
Съдържание на статията
1.Кратка история на 
   стандарта
3.Типове конектори
        -
Тип А
            - Тип В
4.Спецификация на 
   стандарта HDMI
Кратка история на HDMI
Същност на стандарта HDMI
НАГОРЕ



2.Същност на HDMI
4:3 срещу 16:9