Да се произвеждат в наши дни цифрови телевизори, без да поддържат HDTV - това е пълна глупост! Даже и моделите на по-непретенциозните производители, поддържат тази технология. Масово се произвеждат телевизори, носещи гордо етикета HD ready. Какво означава това и какви нови възможности се откриват ще разгледаме в друга статия.

    А сега на темата...
   
HDTV (High Definition Television)
E стандарт за цифрова телевизия с висока разделителна способност на изображението. HDTV ново поколение цифрова телевизия, която се характеризира с много по-високо качество на образа. Тя е с разделителна способност 1920 х 1080, което означава картина с над 2 милиона пиксела (около 4 пъти повече от досегашния европейски стандарт PAL).
В света съществуват множество стандарти за цифрова ТВ, като всяка технически развита държава е разработира свой стандарт за цифрово разпространение на телевизионни сигнали. За САЩ това е стандартът ATSC (Advanced Television Systems Committee), за Европа и доста дръги страни е DVB (Digital Video Broadcasting),  Япония, разбира се има и тя свой стандарт - ISDB (Integrated Services Digital Broadcasting ). Можем само да се надяваме, че скоро и България ще премине изцяло на на DVB модификацията на HDTV.

    Следва обаче да се отбележи важния факт, че телевизията по стандарта HDTV e цифрова, но не всеки цифров стандарт за телевизия е HDTV. В САЩ например са приети над 18 стандарта за цифрово телевизионно разпространение и HDTV  е най-добрата по качество и най-късно появилия се стандарт. Отчитайки темповете на развитието на телевизионата технология, може смело да се предположи, че това няма да е последния най-добър стандарт за цифрова телевизия с висока разделителна способност.

Цифрова телевизия
    По качеството на картината и звука, цифровата телевизия е много по-добра от аналоговата. Минавайки през ретранслатори, релейки, усилватели, кабели и други, аналоговия сигнал неминуемо се поддава на въздействията на външните фактори - факт, който обуславя и по-лошото качество на изображението при аналоговата телевизия. При цифровата телевизия сигнала се предава чрез двоичен код - 01 00 10 11 00 и т.н. Изображението в този случай или се запазва с оригиналното си качество или при много слаби сигнали изображение просто няма. Докато при аналоговата телевизия при слаби сигнали има изображение, но с много шум и изкривявания на изображението и звука.

    Преходен етап към телевизията с висока разделителна способност е SDTV (Standard Definition Television). SDTV e цифров телевизионен стандарт, разработен от
ATSC (Advanced Television Systems Committee). Разделителната способност на изображението при този формат е 480i при NTSC и 576i при PAL и е идентично с разделителната способност при аналоговите стандарти съответно NTSC (640х480) и PAL (720х576).

    EDTV (Enchanced Definition Television) — често се определя като технология много близка до HDTV, но всъщност се явява само подобрение на стандарта SDTV и доста отстъпва по качество на стандарта HDTV. Характерно за този стандарт е, че при него няма вариант за презредова развивка (interlace), кaкто е при SDTV. Често EDTV се споменава и като 480p и 576p.

Разделителна способност и видове развивки на ТВ изображението
    Най-важното предимство на HDTV пред старите системи PAL и NTSC е в броя на пикселите в един кадър. Разделителната спобност на съвременните телевизори в пъти се различава от тази в старите модели.

    Понякога в описанията на апаратурата се дава съотношението на броя на пикселите по широчина и височина, но в последно време се отбелязва само като броя пиксели по вертикала и вида на ТВ развивката - например: 720р или 1080i, където съответно
p - е прогресивен тип на развивката (progressivе) - фиг. 3, а  i - е презредов тип (interlace) - фиг. 2.
таблица на основните ТВ стандарти
ТВ стандарт Резолюция HDTV поддържане на широк екран 16:9 вид развивка на изображението
1080p 1920x1080 пиксела ДА ДА progressive (p)
1080i 1920x1080 пиксела ДА ДА interlace (i)
720p 1280x720 пиксела ДА ДА progressive (p)
Широкоекранен 480p и 576p: DVD и EDTV 852x480
пиксела
НЕ ДА progressive (p)
SDTV 480i и 576i 640x480
пиксела (NTSC)
729x576
пиксела (PAL)
НЕ НЕ interlace (i)
Стандартен кинескопен телевизор [480 линии
при NTSC]
[626 линии
при PAL]
НЕ НЕ interlace (i)
фиг.1 - Сравнителна схема на основните ТВ стандарти

Аналоговите телевизори поддържат само презредова развивка. В този случай редовете са показват на екрана през един. Първо се изписват 2, 4, 6, 8 и т.н. до 624-и ред (при PAL), а на следващия цикъл се изписват 1, 3, 5, 7 и т.н. до 625-и ред. Според мнението на потребители и специалисти, презредовата развивка е по-подходяща за изобразяване на неподвижни изображения.
фиг.2 - ПРЕЗРЕДОВА ТЕЛЕВИЗИОННА РАЗВИВКА
фиг.3 - ПРОГРЕСИВНА ТЕЛЕВИЗИОННА РАЗВИВКА
   Прогресивната развивка на изображението се прилага при по-скъпата и сложна апаратура, тъй като тя е оптимална за динамични сцени и за разлика от презредовата развивка няма незабележимото "трептене" на изображението.

Формат на изображението
    Форматът на изображението е коефициента на съотношението на неговите страни. При телевизорите са приети два основни формата - 4:3 (изпозван при телевизорите от по-старото поколение) и 16:9 (използван при широкоекарнните телевизори и при HDTV).

Технически особенности
    Повсеместното разпространение на телевизията с висока разрешаваща способност - HDTV, предполага влагането на значителни средства не само за потребителите (зрителите), но и за телевизионните компании. За осъществяване на предавания по стандарта е необходима пълна замяна на съществуващата апаратура в ТВ апаратните.
    За да могат зрителите да се насладят напълно на качествата на HDTV,  е необходимо да си купят телевизор, имащ възможност да възпроизвежда този стандарт. Това разбира се е свързано с инвестирането на определено количество средства. Имайки в предвид, че цената на този вид апаратура пада непрекъснато, сме сигурни, че до 2-3 години покупката на такъв телевизор няма да представлява значителен проблем за масовия зрител в България. Фактът, че HDTV гарантира освен отлично качество на картината и такова на звука (HDTV поддържа Dolby Surround 5.1) прави този стандарт доста привлекателен за зрителите. Проблемът по-скоро е в това кога в България ще се появи ТВ станция, която да работи по този стандарт. Самият факт, че преминаването към HDTV в някои от най-напредналите в техническо отношение държави като САЩ е предвидено чак след 2009, а в Европа не по-рано от  2014 година не ме прави голям оптимист за появата на HDTV и в България.
Днес в Западна Европа по HDTV работят малко спътникови и кабелни канали, но и те не могат да се похвалят с голямо разнообразие на предавания и филми.

Бъдеще
    Наскоро стана известно, че специалисти от японската компания NHK (Nippon Hoso Kyokai), са разработили и демонстрираха системата SHV - Super Hi-Vision! Според NHK това е системата, която ще е наследник на стандарта HDTV. Изображението при системата SHV има разделителна способност 7680х4320 пиксела. Това е четири пъти по-голяма разделителна способност на изображението, в сравнение с HDTV. Образно представено 16 кадъра HDTV се равняват на един кадър SHV.
    Засега от NHK не се наемат с прогноза кога новата система SHV, ще стане реален конкурент на HDTV. Пред откривателите стоят на дневен ред много проблеми:
     1. Кодиращата апаратура в предавателната част на новата система се помества в     
         шкаф с височината на човек, а и приемната страна е с подобни размери.
     2. Трябва да се разработи активния елемент за видокамерите, работещи на тази 
         система. Първият разработен активен елемент е монохромен, но от фирмата 
         уверяват, че работят и върху активен елемент за цветно изображение.
     3. Некодиран потока от данни на системата SHV е в размер на 24 Gb/sec, което само 
         по себе си е непосилно за съвременните мрежи.
     4. и други не по-малко сложни задачи.

    И все пак близкото бъдещето принадлежи на HDTV. Производителите на електроника и телевизионните компании, вече влагат огромни средства за развитие и прилагане на тази технология.
НАГОРЕ



HDTV (High Definition Television)
4:3 срещу 16:9